Jesteś tutaj: Tanie noclegi

Noclegi na Mazurach Noclegi nad Morzem Noclegi w Górach
Noclegi:


Noclegi w województwach:


Popularne miejscowowści:
Krynica Morska Wrocław Sopot Kraków Darłówko Gdańsk Kołobrzeg Duszniki Zdrój Lądek Zdrój Krynica Zdrój Grzybowo Szczawnica Karpacz Szklarska Poręba Dźwirzyno Murzasichle Warszawa Łeba Bytów Władysławowo Zakopane Rabka Zdrój Poronin międzyzdroje Świnoujście Wisła Mielno Rabka-Zdrój Polańczyk Szczecin Kościelisko Pobierowo Busko-Zdrój Bukowina Tatrzańska Ustroń Ciechocinek Nałęczów Łódź Mikołajki Toruń Poznań Ustka PUCK Gizycko Korbielów Wieliczka Szczytno Krynica-Zdrój Białogóra Mrzeżyno Kudowa Zdrój Rewal Sarbinowo Stronie Śląskie Darłowo SZCZYRK Dziwnów Białka Tatrzańska Ustronie Morskie Malbork Karwia Cekcyn Gdynia Lublin Międzywodzie Zawóz Dąbki Jastrzębia Góra Bydgoszcz Stegna Kazimierz Dolny Swornegacie Żywiec Spała Niechorze Mrągowo Chłapowo Wejherowo


Noclegi w regionie:
Beskid Niski Beskid Sądecki Beskid Sądecki / Krynica Górska i okolice Beskid Sądecki / Wierchomla i okolice Beskid Śląski Beskid Śląski / Szczyrk i okolice Beskid Śląski / Wisła i okolice Beskid Żywiecki Beskid Żywiecki / Korbielów i okolice Beskid Żywiecki / Żywiec i okolice Beskidy Beskidy Biebrzański Park Narodowy Biebrzański Park Narodowy / Biebrza i okolice Bieszczady Bory Tucholskie Bory Tucholskie Dolny Śląsk / Wrocław i okolice Dziwnów i okolice Gorce Góry Świętokrzyskie Jabłonna Jura Krakowsko-Częstochowska Jura Krakowsko-Częstochowska Jura Krakowsko-Częstochowska Jura Krakowsko-Częstochowska / Kraków i okolice Karkonosze Kaszuby Katowice i okolice Kotlina Sandomierska Kujawy Mazowsze Mazowsze / Warszawa i okolice Mazury Mazury Garbate Mierzeja Wiślana Morze Bałtyckie - Świnoujście Opole i okolice Orawa Pieniny Podlasie Pogórze Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie Pojezierze Brodnickie Pojezierze Drawskie Pojezierze drawskie Pojezierze drawskie POJEZIERZE EŁCKIE Ponidzie Powiśle Półwysep Helski Puszcza Białowieska Roztocze Roztocze / Zamość i okolice Sejneńszczyzna Sudety Sudety / Gory Izerskie Sudety / Gory Izerskie / Świeradów Zdrój i okolice Sudety / Góry Kaczawskie Sudety / Góry Sowie Sudety / Góry Stołowe Sudety / Karkonosze Sudety / Karkonosze / Karpacz i okolice Sudety / Karkonosze / Szklarska Poręba i okolice Sudety / Kotlina Kłodzka Sudety / Kotlina Kłodzka / Duszniki Zdrój i okolice Sudety / Kotlina Kłodzka / Kłodzko i okolice Sudety / Kotlina Kłodzka / Lądek Zdrój i okolice Sudety / Kotlina Kłodzka / Polanica Zdrój i okolice Sudety / Kotlina Kłodzka / Zieleniec i okolice Sudety/Kotlina Kłodzka/Kudowa Zdrój i okolice Suwalszczyzna Szczecin i okolice Tatry i Podhale Tatry i Podhale / Bukowina Tatrzańska i okolice Tatry i Podhale / Zakopane i okolice Tatry, Podhale/Białka Tatrzanska Tatry,Podhale/Białka Tatrzanska Tatry,Podhale/Białka Tatrzanska Tatry-Czarna Góra Warmia Warmia i Mazury Warmia i Mazury / Wielkie Jeziora Mazurskie Wielkopolska Wielkopolska / Poznań i okolice Wybrzeże Bałtyckie / Darłowo i okolice Wybrzeże Bałtyckie / Jastrzębia Góra i okolice Wybrzeże Bałtyckie / Kołobrzeg i okolice Wybrzeże Bałtyckie / Mielno i okolice Wybrzeże Bałtyckie / Rewal i okolice Wybrzeże Bałtyckie / Ustka i okolice Wybrzeże Bałtyckie / Łeba i okolice Wybrzeże Bałtyckie-Międzyzdroje Wybrzeże Gdańskie Wyspa Wolin Wyżyna Lubelska Wyżyna Lubelska / Kazimierz Dolny i okolice Wyżyna Lubelska / Lublin i okolice Zatoka Pucka Ziemia Lubuska Ziemia Rawska Żuławy Wiślane Łódź i okolice
Wyszukiwarka noclegów:
Nazwa obiektu: Miasto:
Typ działalności:
Region: Województwo:

Zaawansowane


Info turystyczne

Gniezno – legendarna kolebka Polski

Gniezno – legendarna kolebka Polski

 

          Lech, Czech i Rus, trzej prasłowiańscy bracia rozeszli się po świecie, dając początki rozmaitym tworom państwowym. Lech za swą siedzibę obrał miejsce, w którym odnalazł orle gniazdo. Siedzibie tej nadał imię Gniezno.

 

            BOGACTWO HISTORYCZNE

            Bez względu na prawdziwość legendy o Lechu, Czechu i Rusie, faktem jest, że Gniezno od dawien dawna pełniło istotną rolę w gospodarce młodego państwa Polan. W końcu to tutaj miejsce miał słynny zjazd gnieźnieński, na którym niemiecki cesarz Otton III i król Bolesław Chrobry wymienili się ważnymi od strony politycznej darami (relikwia św. Wojciecha oraz cesarski diadem), w końcu to tu powstała pierwsza polska metropolia kościelna, tu powstało arcybiskupstwo i ważna dla życia kraju katedra. To stąd pochodzą słynne drzwi gnieźnieńskie, masywne i zdobione, będące ważnym symbolem w kulturze i historii Polski.

 

            BOGACTWO ZWIEDZANIA

            Choć minęło ponad tysiąc lat od najważniejszych dla Gniezna wydarzeń, to dziś może ono pochwalić się licznymi zabytkami wartych oka każdego turysty. Jednym z nich będzie katedra gnieźnieńska, dumnie pnąca się ku błękitnemu niebu ze szczytu Wzgórza Lecha – w ten oto sposób góruje ona nad okolicą i już z daleka jest dobrze widoczna. Zresztą, co bardzo ciekawe, samo Gniezno zostało zbudowane na podobieństwo Rzymu na siedmiu wzgórzach – prócz wzgórza Lecha są tu także wzgórza: św. Wawrzyńca, św. Michała, św. Piotra, Panieńskie, Krzyżackie oraz Żnińskie. Na tym oczywiście nie koniec miejscowych zabytków, możemy tu zwiedzić także liczne kościoły, jak chociażby św. Jerzego z XIII wieku, św. Archanioła oraz św. Wawrzyńca (oba z XV wieku), ale i zabytki o charakterze świeckim: kilkanaście kamienic i domów z różnych okresów historycznych, koszary 12 regimentu Dragonów, neorenesansowy budynek dawnego Uniwersytetu Ludowego, stary ratusz z 1830 roku, wraz z całym historycznym rynkiem. Na zmęczonych, głodnych i spragnionych czekają tu liczne restauracje i kawiarnie.

 

            WOKÓŁ GNIEZNA

            Nie tylko same Gniezno warte jest obejrzenia. Będąc  w tej legendarnej kolebce Polski warto zostać tu na nocleg – na dzień, dwa, by uważniej przyjrzeć się miejscowej urodzie i bogactwu historycznemu i krajobrazowemu. Niedaleko Gniezna jest Biskupin – stara, drewniana osada na jeziorze, będąca pozostałością panującej niegdyś na tych terenach kultury łużyckiej. Jego dzieje sięgają aż do XV wieku p.n.e.!!! Czyli do czasów, kiedy odległym Egiptem, wówczas wspaniałą cywilizacją, rządził m.in. Ramzes II! Warto wybrać się tutaj w szczególności w czasie, gdy organizowany jest Festyn Archeologiczny – wtedy to, obok tradycyjnego zwiedzania, zasmakujemy dobrej zabawy i ciekawej lekcji historii – dzięki osobom inscenizującym dawne życie, ich ubiorom i wyposażeniu, namacalnej historii.

            Tuż za Biskupinem znajduje się Żnin, urocze miasteczko pełne zabytków, a wśród nich: gotycki kościół pw. św. Floriana, neogotycki kościół poewangelicki pw. NMP Królowej Polski, kościół wczesnogotycki pw. św. Marcina, gotycka wieża ratuszowa (z XV wieku), dawny magistrat (z początku XX wieku), czy też dworek klasycystyczny (z XVIII wieku). Lecz nie to jest największą atrakcją Żnina. Największą furorę robi miejscowa kolej wąskotorowa biegnąca od Żnina, przez Wenecję, aż po Biskupin. W cenie biletu mamy zagwarantowaną nie tylko niezwykle przyjemną przejażdżkę, ale i piękne widoki na miejscową przyrodę. To też kolejna namacalna lekcja historii, która na długo pozostaje w pamięci.

 

            Gniezno to legendarna kolebka Polski. Okres jej największego rozkwitu i świetności ma już dawno za sobą... ale kto wie, drugi taki okres ma być może i przed sobą. Okres turystycznego rozkwitu.